Pavel Ježek
Vydání této revue, které držíte v ruce, se chce v dnešním TÉMATU zamyslet nad tím, co to znamená chránit přírodu, zda se příroda dá vůbec chránit, jaký to má smysl a dalšími, z této otázky vyplývajícími, souvislostmi. Na začátku se můžete blíže seznámit se Stanislavem Komárkem, nepřehlédnutelnou to postavou českého porevolučního bádání na rozhraních biologie, filosofie a kdoví čeho ještě. Zároveň si pro dokreslení portrétu jeho osoby můžete přečíst dvě eseje, které zcela zapadají do výše zmíněného kontextu.
Dalšího dnešního přispěvatele, Václava Cílka, Vám jednak představí Pavel Holásek, který recenzuje jeho tři knihy, vydané sice jiý před delší dobou, nicméně stále aktuální, a pak také dva pozoruhodné texty z jeho pera.
Luboš Antonín je možná méně známou postavou, o to však originálnější a v jistém smyslu slova i méně polapitelný. Posuďte sami při toulání zámeckými zahradami v jeho společnosti.
Pavel Holásek se kromě recenzování knih pustil i do přemítání nad chráněním či nechráněním přírody, čímž mistrně doplňuje trojici již zmíněných pánů.
Přírodou a krajinou se budete moci také vypravit při putování s Bohuslavem Reynkem, na vandru do skal a v neposlední řadě i při čtení dalšího článku z rubriky MÍSTA, jímž jsou tentokrát Dřízna u Přepych. Toto poutní místo mezi jinými popsala Alena Ježková v rámci své diplomové práce na téma poutních míst v Orlických horách, jejíž upravená část tvoří jíž zmíněný článek.
Po stopách hudební improvizace se s Petrem Vrbou vypravíme do Francie, s Vlastimilem Váněm zase do Mosambiku za LITERATUROU.
Jako kulturní tip bychom Vás rádi pozvali na geograficko - etnografický festival KROČEJE, který pořádá občanské sdružení Kročeje. Více se dozvíte uvnitř.
Pokud Vás bude zajímat více z činnosti občanského sdružení Kročeje, sledujte pravidelně aktualizovanou webovou stránku www.kroceje.cz, kde najdete mimo jiné i plné verze starších čísel revue. Můžete si je i stáhnout ve formátu PDF, dále jsou tam rozšířeny a aktualizovány některé z rubrik.
Příjemné počtení.