Pavel Ježek
Dnešní vydání je dvojčíslem, ve kterém vám přinášíme více než sto stránek čtení na dlouhé podzimní a zimní večery. TÉMATEM je tentokrát NÁBOŽENSTVÍ. Chtěli bychom ukázat trochu jinou tvář tohoto fenoménu než je obvyklé v našich běžně dostupných médiích.
Myslíme si, že je nutné si uvědomit a hlouběji se zamyslet nad tím, co vlastně náboženstvím míníme, co za něho považujeme. Pryč jsou ty doby, kdy nám bylo namlouváno, že náboženství je vlastně chození do kostela (nejlépe katolického) a modlení se k vousatému strýčkovi, který dlí někde v nebíčku, to vše navíc v době, kdy se o něm už dávno ví, že neexistuje, protože to by si ho museli ruští kosmonauti všimnout. Po relativním znovunadechnutí církví v devadesátých letech se zdá být otázka náboženství opět věcí, která zajímá jenom několik málo podivínů. Co je tedy náboženství a jaké je jeho místo v lidském životě? Chceme se zkusit podívat na náboženství poněkud neotřele a možná i nově. O tom, že třeba i koncept lidských práv a demokracie je vlastně vystavěn na náboženském základě, si můžete přečíst v článku „Filosofie a náboženství“, téma je dále rozvinuto osobou z nejpovolanějších, Ivanem O. Štampachem, v příspěvku nazvaném „Konzervativní a progresivní podoby náboženství“.
O něco měně teoretickými jsou pak články o tom, jak jsou aplikovány islámské principy ve finančnictví, do vzdáleného Japonska se podíváme ve studii Petra Vrby, na daleký sever ve společnosti Kateřiny Ratajové. Svorníkem klenby mezi minulým a dnešním tématem je příspěvek architektky Nadi Malkovské o hospicích, jejich architektuře a duchovních rozměrech.
Dnešním číslem také začínáme volný cyklus z dějin Podorlicka, v rubrice MÍSTA vás zveme na výlet do Javornice, vypravíme se za Vandou Pišínovou, která vyrábí hračky z textilu a v neposlední řadě se necháme unášet poezií brazilského básníka Manuela Bandeiry.
Občanské sdružení Kročeje také pořádá filmový festival DRUHÝ SVĚT, na nějž srdečně zveme všechny zájemce.
Pokud Vás bude zajímat více z činnosti občanského sdružení Kročeje, sledujte pravidelně aktualizovanou webovou stránku www.kroceje.cz, kde najdete mimo jiné i plné verze starších čísel revue. Můžete si je i stáhnout ve formátu PDF, dále jsou tam rozšířeny a aktualizovány některé z rubrik.
O možnostech předplatného, stejně jako o dalších praktických záležitostech, se můžete dočíst v tiráži na předposlední straně.